Cestujete na adventní trhy za hranice? Dejte si tam pozor na těchto šest věcí
Adventní trhy v Drážďanech. Ilustrační foto
Zajímavosti

ČR - Otevřené hranice Evropy umožňují snadno vyjet na adventní trhy hlavně v sousedních zemích. Kde je radno mít se na pozoru před triky stánkařů a kde hrozí předražení nákupu, uvádí síť Evropských spotřebitelských center zřizovaná Evropskou komisí a členskými státy.

„I dlouhodobá zjištění České obchodní inspekce ukazují, že stánkový prodej patří mezi oblasti, kde se zvýšená pozornost spotřebitelů může vyplatit. Platí to i pro adventní trhy v sousedních zemích, kde je dobré zjistit si cenu nápojů, datum spotřeby, ale i původ u zboží označeného jako ručně vyráběné, a to např. i v Německu,“ říká Ondřej Tichota z Evropského spotřebitelského centra, které působí při České obchodní inspekci.

Spotřebitelské rady sítě Evropských spotřebitelských center pro nákupy na německých, rakouských, polských a slovenských adventních trzích jsou následující:

  1. U akcí typu 3 za cenu 2 buďte obezřetní a cenu si přepočítejte.
  2. Předražení nákupu někdy hrozí na Slovensku, když někteří stánkaři neuvádí ceny nabízených nápojů. Některá města riziko nákupu zboží či využití služeb nízké kvality za vysoké ceny snižuje kodexy pro stánkaře. V Bratislavě jde o „Kódex trhovníka“.
  3. Zkontrolujte datum spotřeby nebo minimální trvanlivosti. Někteří prodejci se mohou chtít zbavit zboží, které dlouho leží v regálech jejich kamenných obchodů.
  4. Za velmi kvalitní zboží je v Německu považováno to, které je označeno jako „vyrobeno v Německu“, „ručně vyráběné“ nebo „řemeslný výrobek“. Štítek na zboží ovšem prozradí, kde bylo opravdu vyrobeno.
  5. Právo na odstoupení od smlouvy bez udání důvodu neexistuje ani na adventních či vánočních trzích v sousedních zemích. Leda že by prodejce přijal zakoupené zboží zpět dobrovolně.
  6. Dvouletou záruku za jakost má spotřebitel díky právu Evropské unie vždy i u stánkového nákupu, ač s drobnými místními specifiky. Vždy si uschovejte účtenku. Prodejce se nemůže vyvléci ze svých povinností vystavením cedulky „Po odchodu od pokladny nepřijímáme žádné reklamace“.

Obrana proti kapsářům

„Lidé by si měli dát pozor i na kapsáře. Německá policie kvůli tomu v minulosti vydala i doporučení, jak si své věci zajistit. Podle nich je dobré nosit peněženku ve vnitřní kapse bundy nebo kabátu. Hlídat si své věci, pokud někdo člověka „omylem“ polije svařeným vínem nebo se ptá na cestu. Může to být zloděj a může mít i parťáka,“ upozorňuje Ondřej Tichota.

Průvodce adventními trhy i v češtině vydávají v některých příhraničních městech, například v Drážďanech. Informují o možnostech parkování, ubytování a veřejné dopravě. Ve Vídni je pak vhodné nechat vůz na parkovišti typu „Park and ride“ s dopravní návazností na místa konání trhů, nebo lze využít i zóny s maximální dobou parkování dvě hodiny.

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru