Tvrz, divadlo, kostel a slavné vily představí Dny otevřených dveří památek nejen v Karlových Varech
Karlovarské městské divadlo: Foto zdroj: MMKV
Karlovy Vary

Karlovy Vary - Třetí zářijový víkend patří památkám. Tradiční dny otevřených dveří si můžete užít na čtyřech atraktivních místech nejen v Karlových Varech v sobotu 19. a v neděli 20. září.

V rámci Dnů evropského dědictví se můžete vypravit na zříceninu tvrze v Dalovicích, do Karlovarského městského divadla, kostela sv. Lukáše a na závěr se projdete vilovou čtvrtí Westend. Vstup na všechna místa je zdarma, připraven bude odborný výklad i doprovodný program.

PROGRAM DNŮ OTEVŘENÝCH DVEŘÍ PAMÁTEK

Sobota 19. 9. 2020

10:00 – 12:00

Zřícenina tvrze Dalovice

Gotická tvrz byla založena patrně již koncem 12. století na místě pravěkého sídliště. První přímá písemná zmínka o zdejší vsi a panském sídle jako loketském léně pochází až z roku 1498, kdy na zdejší tvrzi seděl Albrecht Hýzrle z Chodova. Podle některých pramenů vznikla Dalovická tvrz mimo jiné k ochraně obchodní, takzvané sedlecké stezky, vedoucí z Chebu přes Loket, Sedlec a Dalovice směrem na Žatec.

MHD: BUS č. 17, zastávka „Dalovice" nebo „Dalovice náměstí", poté pěšky

Odborný výklad: Mgr. Jiří Klsák

Doprovodný program: Trio Piacere

 

14:00 – 16:00

Karlovarské městské divadlo

Karlovarské divadlo bylo postaveno na Divadelním náměstí v letech 1884–1886. Autory projektu této velkolepé novobarokní stavby byli vídeňští architekti Fellner a Helmer. Obdivovatelé skvostného novobarokního díla bývají ohromeni zejména jeho interiéry. Sochařská a malířská výzdoba vnitřních prostor dokonale koresponduje s architektonickým řešením budovy a dodává jí vrcholnou eleganci.

MHD: BUS č. 2, zastávka „Divadelní náměstí"

Odborný výklad: Martin Lenděl

Doprovodný program: PO – PO trio

 

Neděle 20. 9. 2020

10:00 – 12:00

Kostel svatého Lukáše

Anglikánský pseudogotický kostel sv. Lukáše byl postaven za finanční podpory anglických lázeňských hostů v letech 1876-1877. Evropským a možná i světovým unikátem jsou stropní sluneční a měsíční hodiny. Strop kostela má mechanicky ovladatelná okna. Důmyslným systémem se v minulosti jednotlivá okna otevírala podle aktuálního měsíce v kalendáři. Do kostela tak dopadalo světlo a ukazovalo, který je zrovna měsíc. Jedná se o ojedinělé řešení, které podle dostupných informací nenajdeme nikde jinde v Evropě a možná ani na světě.

MHD: BUS č. 4, zastávka „U jezírka" poté pěšky

Odborný výklad: Libor Huml

Doprovodný program: Trio Semplice

 

14:00 – 16:00

Procházka vilovou čtvrtí Westend II

První honosné domy začaly růst v druhé polovině 19. století. Celé pojetí téhle části města mělo připomínat přímořské letovisko a možná i proto v ní pobývali ti nejznámější lázeňští hosté. Třeba i první československý prezident Masaryk. Ve Westendu totiž najdeme ukázky nejrůznějších, hlavně evropských slohů a stylů. První vilou vybudovanou ve zdejší lokalitě byla tzv. Královská vila vystavěná podle plánů Alfreda Kirpala. Poslední vilou v této části města je Vila Becher.

MHD: BUS č. 4 zastávka „Krále Jiřího" (sraz ve 14:00 hod u vily Becher)

Odborný výklad: Mgr. Lubomír Zeman

Doprovodný program: Rodinné violoncellové duo Magdaléna a Petr Pitrovi

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru