V karlovarském obchodním centru připomínali policisté důležitost dnešního dne. Jeho symbolem je pomněnka
Foto zdroj: Policie ČR
Karlovy Vary

Karlovarský kraj - Připomeňme si dnes Mezinárodní den pohřešovaných dětí, který jako každý rok připadá na 25. května. A proč zrovna toto datum?

Přesně v tento den, v roce 1979 zmizel v New Yorku na cestě do školy malý šestiletý chlapec. V roce 1983 jej tehdejší prezident USA označil za Den pohřešovaných dětí a v roce 1986 se začal připomínat jako mezinárodní. V České republice se od roku 2004 zdůrazňuje jako tzv. Pomněnkový den. Letošní den si připomínáme společně se zpěvákem Markem Ztraceným, který je ambasadorem společného projektu "„ZTRACENÝ ať zůstane jen jeden“ - více v článku zde.

Problematice pohřešovaných dětí se věnuje odbor prevence kriminality Ministerstva vnitra, který ve spolupráci s Policií České republiky vytvořil projekty „Pomozte mě najít“ (www.pomoztemenajit.cz), kde můžete nalézt spoustu užitečných materiálů a „Národní koordinační mechanismus pátrání po pohřešovaných dětech“, který je aktivován při pátrání po „dítěti v ohrožení“.

Systém umožňuje bezprostřední zapojení sdělovacích prostředků a tím i široké veřejnosti do pátrání. Právě rychlost je v těchto případech jedním z rozhodujících faktorů. Do tohoto systému se zařazují děti, které se například vzhledem k věku mohou stát obětí nešťastné náhody, postrádají přístup k životně důležitým lékům či se staly obětí únosu.

"Našim cílem je větší informovanost a současně zapojení široké veřejnosti do pátrání po pohřešovaných dětech. Každoročně se tento den dostává do podvědomí více lidem. Symbolem je modrá kytička pomněnky, jež policisté společně s informačním letáčkem rozdávají," uvedla policejní mluvčí Zuzana Týřová.

Policejní preventisté tak v tento den vyrazili k obchodnímu centru v Karlových Varech, kde společně s kriminalistou s odboru obecné kriminality připomínali tento důležitý den. Jako upomínku mohli návštěvníci dostat symbolickou pomněnku, ale také dětské náramky s nápisem Jsem ztracená – Jsem ztracený, na které mohou rodiče dopsat svým dětem jejich telefonní kontakt.

Jak postupovat, když někoho postrádáme a nevíme, kde je?
Nejprve, než půjdete na policii, je nutné:
• vyhodnotit situaci, je rozdíl, zda jde o dítě, dospělou osobu, osobu nemocnou, duševně dezorientovanou, ohroženou na životě apod.
• není ostuda, že je vyhlášeno pátrání v médiích, mnohdy právě díky nim se pohřešovaná osoba nalezne, často pomáhá i veřejnost

U dětí a mladistvých je na prvním místě nutné:
• obvolat známé, kamarády, příbuzné, možná místa, kde by dotyčné dítě či mladistvý mohl být
• důkladně prohledat byt, dům, okolí, zahradu, sklepy, půdy
• podívat se, zda doma nezmizely doklady, oblečení, peníze, spacák, mobilní telefon, věci osobní potřeby, které by mohl mít pohřešovaný u sebe.

Pokud již jdete na Policii ČR nahlásit pohřešovaného, nezapomeňte:
• doklady
• aktuální fotografii
• pokuste si vybavit podrobný popis osoby
• oblečení, ve kterém by pohřešovaný mohl být
• nezapomeňte uvést jeho zdravotní a psychický stav, případně informaci, která je důležitá pro pátrání

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru