V lázeňských lesích vznikne rezervace Karlův hvozd
V lázeňských lesích vznikne rezervace Karlův hvozd. FOto zdroj: Magistrát města Karlovy Vary
Karlovy Vary

Karlovy Vary - Přírodní rezervace Karlův hvozd bude vyhlášena na území Lázeňských lesů Karlovy Vary (LLKV). Maloplošné chráněné území o rozloze 129 ha zahrne bučiny a doubravy v údolí řeky Teplé.

V rezervaci bude podporován vývoj přírodě blízkého lesa, zachování druhově pestrých, věkově a prostorově diferencovaných porostů a ochrana vzácných druhů rostlin a živočichů. Vyhlášení chráněného území je výsledkem spolupráce lázeňských lesů a Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky (AOPK ČR), Správy Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les (SCHKO), s podporou Magistrátu města Karlovy Vary.

„Rezervace je složená ze tří téměř stejně velkých částí. Všechny leží na obtížně přístupných svazích v údolí řeky Teplé. Území je protkáno sítí turistických stezek a cest. Je důležité, aby zde vznikla klidová zóna nejen z důvodu ochrany přírody, ale také pro rekreační vyžití obyvatel města a návštěvníků lázní,“ shrnuje význam ochrany území náměstek primátorky Petr Bursík a dodává: „Vyhlášení je v plánu na podzim letošního roku.“

Význam rezervace spočívá v zachování pestrých porostů

Díky své nepřístupnosti zde zůstaly zachovány fragmenty bučin a suchých doubrav s množstvím mrtvého dřeva. Staré porosty jsou domovem celé řady lesních druhů živočichů i rostlin vázaných na odumírající a mrtvé dřevo. „Naším cílem je udržet stávající rozlohu bučin a doubrav a na některých místech i zlepšit stav ekosystému. Porosty jsou druhově pestré, je zde zastoupena jedle a tis červený. Mrtvé dřevo poskytuje útočiště netopýrům, ptákům a hmyzu, vyskytují se zde vzácné druhy rostlin,“ vysvětluje důležitost ochrany území Petr Jiskra, odborný rada Oddělení péče o přírodu a krajinu SCHKO.

Lesnické zásahy se omezí na údržbu turistických stezek

Na většině území převažují mýtní staré porosty. Kvůli špatné přístupnosti byly v minulosti pouze vylepšovány individuálními výsadbami dřevin – hlavně jedle, jilmu, ale i ovocných dřevin. Podél turistických tras jsou zpracovávány nebezpečné stromy, které zůstanou v porostech, a jejich rozpadající se dřevo poskytne útočiště celé řadě živočichů, hub i rostlin.

Způsob hospodaření v chráněném území popsal ředitel LLKV Stanislav Dvořák: „Část porostů ponecháme samovolnému vývoji a během jednoho až tří desetiletí převedeme na přírodě blízké i ostatní porosty. Znamená to pro nás chránit přirozené zmlazení cílových dřevin před zvěří, smrk ponechat pouze v přirozeném zastoupení a eliminovat výskyt nepůvodních druhů, tedy modřínu a vejmutovky. V lesích necháme ležet veškerou listnatou mrtvou hmotu větších dimenzí.“

Zásahy budou projednány se správou CHKO Slavkovský les. V porostech ponechaných samovolnému vývoji se nebudou zpracovávat nahodilé těžby. „Vytěžíme pouze stromy napadené kůrovcem a ošetřené dříví ponecháme k zetlení,“ doplňuje ředitel.

Cílem ochrany jsou acidofilní bučiny a suché doubravy

V Karlově hvozdu vznikne maloplošná mozaika druhově pestrých porostů s přítomností všech fází vývoje lesa. Převažují zde staré bučiny na svazích s dominantním bukem lesním, přimíšeným javorem klenem, jedlí bělokorou a borovicí lesní. Časté je mrtvé dřevo v podobě vývratů, zlomů a souší, na které jsou vázáni netopýři (rezavý, hvízdavý nebo stromový) a z ptáků žluna šedá, lejsek malý a holub doupňák. Bylinné patro tvoří bika bělavá, kapraď rozložená, věsenka nachová nebo šťavel kyselý.

Ve starých doubravách je hlavní dřevinou na osluněných svazích s mělkým půdním horizontem dub zimní. Přimíšené dřeviny jsou borovice lesní, smrk ztepilý, bříza bělokorá, buk lesní a lípa malolistá. Chudé bylinné patro tvoří metlička křivolaká, bika bělavá nebo lipnice hajní. Vzácně se vyskytuje bělozářka liliovitá a jalovec obecný.

Stávající keře tisu červeného budou uvolňovány ze zástinu a následovat bude i výsadba nových sazenic. Lokality s výskytem bělozářky liliovité budou chráněny před zabuřeněním. Pro stromové netopýry je nezbytná přítomnost dutinových stromů a porostů s rozvolněným zápojem. Na podporu žluny šedé, lejska malého a holuba doupňáka zůstane zachována výměra starých porostů s dostatkem doupných stromů.

Rezervaci doplní informační tabule

Hranice rezervace bude podle vyhlášky označena v terénu malým státním znakem. Na informačních tabulích budou shrnuty nejdůležitější charakteristiky území. U jednotlivých doupných stromů, vývratů a ponechaných stromů budou rovněž umístěny jednoduché popisky.

0106hvozd

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru