Foto: Karlovarský kraj
Karlovy Vary

Karlovarský kraj - V Bruselu se v těchto dnech koná další Platforma uhelných regionů a souběžně také plenární zasedání Evropského Výboru regionů, jako vrcholného poradního orgánu Evropské komise a Evropské Rady. Za Karlovarský kraj se jednání účastní hejtman Petr Kulhánek a radní Patrik Pizinger.    

     

„Platforma uhelných regionů je pro Karlovarský kraj důležitým místem pro setkávání nejen s ostatními strukturálně postiženými regiony v Evropě, ale zejména nám otevírá prostor pro dialog s evropskými institucemi. Právě zde tak přinášíme naše zkušenosti a zejména podněty. Tato setkání získávají na důležitosti právě v tomto období, kdy se začíná intenzivně jednat o další soustředěné podpoře uhelných regionů v rozpočtovém období EU 2028+“, uvedl radní Patrik Pizinger.

V minulém roce Karlovarský kraj inicioval vznik „Karlovarského prohlášení uhelných regionů“, které bylo vrcholem jednání tzv. Výročního politického dialogu uhelných regionů v Karlových Varech. Prohlášení následně podepsalo 22 signatářů z 11 zemí celé Evropy. Deklarace usiluje zejména o to, aby se i po roce 2027 nadále cíleně podporovaly uhelné regiony z rozpočtu Evropské unie. „Samotné podepsání dokumentu by bylo jen oficialitou, nicméně my se snažíme jeho obsah naplňovat. Za sebou máme již zdařilé projednání prohlášení v rámci Rady EU, kde mu byla v březnu 2024 vyjádřena podpora. Nyní jsme na schůzce s prezidentem Vasco A. Cordeirem a předsedou komise pro územní soudržnost Emilem Bocem získali podporu vrcholného vedení Evropského výboru regionů. Prezentace dokumentu je zařazena do červnového jednání zde v Bruselu,“ doplnil hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek.

Karlovarský kraj v současné době čeká na finální hodnocení strategických projektů ze strany   Ministerstva životního prostředí, které umožní jejich následnou realizaci. V rámci Operačního programu Spravedlivá transformace nabízí kraj také podporu podnikatelům z regionu prostřednictvím voucherů. S aktuálním stavem měli zástupci kraje možnost osobně seznámit eurokomisařku pro soudržnost a reformy Elisu Ferreiru.

„Jsme si plně vědomi toho, že je třeba nikoli jednostranných požadavků vůči EU a rozhodným orgánům, například ministerstvům v České republice, ale vzájemného dialogu. Jako aktuální lídr přípravy budoucí podpory jsme otevřeni principům participace a věříme, že najdeme společně cestu k Fondu spravedlivé transformace II. V popředí našeho zájmu je predikce reálného dopadu na konkrétní území našeho kraje, obyvatele, podnikatele a další subjekty v regionu,“ uzavírá Petr Kulhánek.

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru