Karlovy Vary - U příležitosti Zahájení lázeňské sezony 2025 se v honosných prostorách Císařských lázní uskutečnil Slavnostní večer města a v jeho průběhu byly nejvyššími městskými i dalšími oceněními dekorovány vybrané osobnosti, jež se zasloužily o šíření věhlasu Karlových Varů.
Cenu města Karlovy Vary za rok 2024, čestné občanství v roce 2025 a cenu primátorky si laureáti převzali z rukou primátorky Karlových Varů Andrey Pfeffer Ferklové. Držitelem Ceny města Karlovy Vary se stala karlovarská sportovní legenda, bývalý hokejista a fotbalista František Potužák, Čestné občanství města Karlovy Vary bylo uděleno osobnosti karlovarské chirurgie profesoru Josefu Dvořákovi, Cenou primátorky byl za zisk bronzové olympijské medaile odměněn karlovarský šermíř Martin Rubeš.
Zvláštní ocenění bylo také předáno delegaci německého partnerského města Bernkastel-Kues, a to u příležitosti výročí 25 let od uzavření partnerství mezi oběma městy.
Gratulujeme všem oceněným a děkujeme za jejich aktivity ve prospěch města Karlovy Vary.
CENA MĚSTA KARLOVY VARY ZA ROK 2024
František Potužák
- karlovarská hokejová legenda, která v loňském roce oslavila 80. narozeniny. František Potužák patřil k té generaci sportovců, kteří hráli sezónně - v létě fotbal, v zimě hokej. Do tehdejšího Dynama Karlovy Vary se přihlásil v osmi letech a rovnou do dvou oddílů - hokejového i fotbalového. Platil za velký talent a už v 18 letech byl nastálo zařazen do hokejového A-mužstva. Po návratu z vojny, kterou prožil v Dukle Tachov jako fotbalista, se stal oporou karlovarského hokejového týmu a dres klubu oblékal nepřetržitě 19 let, až do roku 1982. V roce 1987 byl osloven bývalými spoluhráči, aby se vrátil a začal mužstvo trénovat. Pod jeho vedením se mimo jiné povedl Karlovým Varům návrat do 2. ligy. Z pozice trenéra vedl několik let také dorost. A ani po ukončení trenérské dráhy jej od jeho celoživotní vášně jménem hokej nikdo nedostal. Začal pracovat na zimním stadionu jako údržbář. Do úplného důchodu odešel 14. dubna 2009, kdy se oficiálně zavíral zimní stadion v Dolní Kamenné. Za svůj přínos karlovarskému hokeji byl v roce 2012 uveden do Síně slávy karlovarského hokeje.
Cenu města Karlovy Vary získal František Potužák za celoživotní oddanost městu Karlovy Vary, karlovarskému sportu a hokeji zvlášť, za popularizaci města, motivaci pro generace sportovců a inspiraci k hrdosti na své město.
ČESTNÉ OBČANSTVÍ MĚSTA KARLOVY VARY V ROCE 2025
Prof. MUDr. Josef Dvořák, DrSc., FICS
-lékař Karlovarské krajské nemocnice, významná osobnost české chirurgie. Svou profesní dráhu propojil s městem Karlovy Vary v roce 1998 a jeho zásluhou brzy karlovarská chirurgie, zvláště chirurgie štítné žlázy, nabyla nejen republikového, ale i mezinárodního věhlasu. V osobě pana profesora Dvořáka Karlovy Vary získaly excelentního operatéra, pedagoga a zejména osobnost, která nese nesmazatelný podpis pod úspěchy v oblasti operací štítné žlázy v celé České republice. Dokladem tohoto přínosu je fakt, že byl v roce 2014 zvolen čestným předsedou endokrinologické sekce České chirurgické společnosti. Profesní dráha a uznání práce profesora Josefa Dvořáka je důkazem, že špičková medicína se může dělat i mimo medicínská a klinická centra, pokud lékaři nechybí odbornost, odvaha a vůle své vize realizovat. Karlovarská chirurgie se díky panu profesorovi postupně stala jedním z referenčních pracovišť provádějících operace štítné žlázy v rámci celé republiky. A s úspěchem provádí také složité operace slinivky břišní. V loňském roce se profesoru Dvořákovi dostalo významné pocty, když mu Česká lékařská komora udělila titul „Rytíř lékařského stavu“.
Čestné občanství bylo profesoru Josefu Dvořákovi uděleno jako mimořádný výraz úcty a poděkování za celoživotní přínos medicíně, za rozvoj a budování prestiže karlovarské chirurgie i za jeho pevné morální postoje.
CENA PRIMÁTORKY MĚSTA KARLOVY VARY
Martin Rubeš
- karlovarský sportovec – šermíř, člen družstva kordistů, které vybojovalo na Olympijských hrách v Paříži senzační bronzovou medaili. Martin Rubeš je karlovarským rodákem, odchovancem oddílu šermu TJ Lokomotiva Karlovy Vary. Svůj sportovní talent, lásku k šermu a schopnost ovládat kord na světové úrovni má v genech, a to po svém otci, dnes trenérovi Martinu Rubešovi staršímu. Šermu se Martin junior věnuje od svých sedmi let. Jeho kariéra je protkaná řadou úspěchů, vedle toho nejhodnotnějšího v podobě olympijského bronzu, je také majitelem zlata za vítězství v individuální soutěži na letní Univerziádě v roce 2019. V roce 2017 získal s českým družstvem bronz na Mistrovství Evropy. Svými sportovními úspěchy motivuje řady šermířů v Karlových Varech a je skvělým vzorem jak pro své nástupce, tak také pro mladou generaci obyvatel města. Přestože Martina Rubeše studium zavedlo do Prahy, kde také částečně trénuje s reprezentací, Karlovy Vary jsou po sportovní i soukromé stránce jeho srdeční záležitostí a plánuje zde žít i nadále.
Cenu primátorky města Karlovy Vary získal Martin Rubeš jako poděkování za reprezentaci města Karlovy Vary ve světě a světovém sportu a za popularizaci šermu a místní šermířské scény.
Zvláštní ocenění u příležitosti 25 let partnerství měst Karlovy Vary a Bernkastel-Kues
Město Bernkastel-Kues ležící v centru světoznámého vinařského kraje kolem řeky Mosely vzniklo spojením dvou samostatných měst na protilehlých březích řeky. Dnes má 8 200 obyvatel a pro četné hosty a návštěvníky je zde k dispozici 2 800 lůžek. Region kolem Mosely je proslulý pěstováním vynikajících odrůd vína, velice populární jsou Moselské festivaly kultury, svátky vinobraní (Weinfest) s obrovským alegorickým průvodem, projížďky lodí po Mosele či kouzelné cyklostezky podél řeky. Partnerství Karlových Varů a Bernkastelu-Kues, které bylo uzavřeno v roce 2000, bylo naplněno velkým počtem vzájemných aktivit, v rámci kterých vznikla řada přátelství nejen mezi politiky, ale také mezi občany obou měst. Na četnosti společných aktivit měl zásluhu Partnerský spolek Bernkastelu-Kues s velkou podporou města pod vedením bývalého starosty Wolfganga Porta. V červenci 2005 proběhla v Bernkastelu-Kues inaugurace nově vzniklého Karlovarského náměstí v historickém centru města, kam Karlovy Vary věnovaly bronzovou kašnu od sochaře Jana Kotka. V průběhu let se v Bernkastelu-Kues prezentovala se svými vystoupeními řada našich umělců či spolků, například Karlovarský symfonický orchestr, folklórní soubor Dyleň, operní pěvci z Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka, Dívčí pěvecký sbor Pedagogické školy Karlovy Vary a mnozí další. Uskutečnilo se mnoho výměnných pobytů, například z řad dobrovolných hasičů obou měst, studentů karlovarského gymnázia či obchodní akademie.
Karlovy Vary děkují městu Bernkastel-Kues za 25 let partnerství. Vzájemné pouto vybudované za čtvrtstoletí je motivací pro další vzájemnou podporu a spolupráci.