Foto: Magistrát Karlovy Vary
Karlovy Vary

Karlovy Vary - Goetheho dopisy i Óda na Vřídlo. Poesiomat v Karlových Varech mluví a zpívá melodií regionu.

Má kliku a po zatočení zpívá a vypráví o místě, kde stojí. Smetanovy sady v Karlových Varech od čtvrtka 15. května zdobí Poesiomat. Obsahuje dvacítku autentických nahrávek – nabízí například vyprávění Marka Ebena, satirické verše undergroundového básníka Milana Kozelky i příběh o legendárním baronovi z Coney Islandu. Moderní flašinet nezapomíná ani na vliv, který na lázně měl balneolog David Becher nebo německý literát Johann Wolfgang Goethe.

Poesiomaty umisťuje od roku 2015 do ulic českých i zahraničních měst spolek Piána na ulici zakladatele Ondřeje Kobzy. „Zatímco první Poesiomat byl především jukeboxem na poezii, dnes nabízí širokou paletu zvukových forem – od básní a písní přes archivní nahrávky až po vyprávění pamětníků či autentické zvuky,“ vysvětlil autor projektu.

Karlovy Vary podle Kobzy patří mezi města, která mají silný genius loci. „Poesiomat je vlastně o paměti toho místa – a tady v Karlvých Varech, kde se kdysi procházel Goethe a Dvořák zde měl českou premiéru Novosvětské, je to velmi silná věc. Všude kolem je zakopaná společná paměť. A my ji pomocí téhle trubky, která vede z podzemí, pouštíme ven. Podobně jako kdysi permoníci prý na svět vypustili Vřídlo,“ říká zakladatel Poesiomatu.

Poesiomat ve Smetanových sadech u Alžbětiných lázní mohl vzniknout díky podpoře projektu Město bez kouře a karlovarskému magistrátu. „Těší mě, že se právě Karlovy Vary stávají dalším městem, kde je instalován Poesiomat. Díky němu si lidé mohou ve Varech odpočinout nejen tělem, ale i duší. Mám radost i z toho, že dramaturgie myslí hlavně na místní obyvatele a jejich společnou historii. Navíc je krásné, že se tento poetický prvek nachází právě ve Smetanových sadech, tedy na místě, které samo nese jméno jednoho z nejvýznamnějších českých hudebních skladatelů. Poezie a hudba se tu přirozeně setkávají a vytvářejí prostor pro zastavení, naslouchání a vnímání atmosféry našeho města,“ uvedla primátorka města Karlovy Vary Andrea Pfeffer Ferklová.

Poesiomat odvypráví příběh jednoho z nejvýznamnějších měst české historie za pomoci úryvků z povídek, historických reportáží, písní a básní. „Projekt jsme podporovali od začátku, protože víme, že změna začíná i ve veřejném prostoru. Zdravé a atraktivní město není jen výsledkem technických opatření, ale i kulturních impulsů. Poesiomat je jedním z nich,“ doplnila Růžena Rousková ze společnosti Philip Morris ČR a. s.

Vznik sochy financovala společnost Philip Morris ČR a. s. v rámci projektu Město bez kouře. Tato iniciativa se spolu s bojem proti cigaretovému dýmu snaží také o širší kultivaci veřejného prostoru. V minulosti proto projekt podpořil instalaci nového informačního systému či stojanů na kola. Město bez kouře vnímá Poesiomat jako další způsob, jak originálně obohatit veřejný prostor prvkem s výraznou kulturní přidanou hodnotou.

V Karlových Varech se posluchači mohou těšit na nahrávky spojené s historií i současností. O složité cestě do Karlových Varů v Poesiomatu glosuje jak moderátor Marek Eben, tak i básník Johann Wolfgang Goethe, který město na soutoku Ohře a Teplé navštívil celkem třináctkrát a o svých dlouhých cestách do Varů žertoval, že už vykonaly polovinu léčebné kúry.

„Osobitý text historika Zdeňka Šmída, namluvený karlovarským rodákem a moderátorem Alešem Hámou, zase seznamuje posluchače s revolučním přístupem k lázeňství, významného lékaře a balneologa Davida Bechera, který by letos oslavil 300 let,“ říká manažer projektu Karlovy Vary – Město bez kouře, Tomáš Melč. 

Poesiomat nezapomíná ani na českou premiéru poslední symfonie Antonína Dvořáka – Novosvětské z roku 1894 – nebo dnes už neexistující folkové uskupení Čp. 8. Hlas poezie pak v mluvící soše reprezentují autoři jako Quido Machulka, Karel Fron či Jaroslav Vrchlický a jeho slavný překlad Ódy na Vřídlo. „Máme tam ale i Šviháka lázeňského od Jiřího Schelingera, hlas herce Viktora Braunreitera zase skvěle oživuje téměř zapomenutého autora prvního manifestu DADA Waltera Sernera,“ doplnil Kobza.

Poesiomat v Karlových Varech je v pořadí jednaosmdesátým zařízením svého druhu v České republice. Poetická mluvítka oslovují kolemjdoucí v desítkách českých i zahraničních měst. Básně nebo písně zní ze zařízení na ulicích ve francouzské Paříži, irském Dublinu, německém Heidelbergu či americkém Buffalu.

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru