Foto: Policie ČR
Karlovy Vary

Karlovarský kraj – Stačí mžik a letní radovánky se promění v tragédii. Aby k tomu nedošlo, od začátku června až do konce září se napříč celým Karlovarským krajem realizuje preventivní projekt Bezpečně u vody, který se zaměřuje na zvyšování povědomí o rizicích spojených s pobytem u vody a na vodě.

Projekt je součástí letních preventivních aktivit Policie ČR a klade důraz především na bezpečnost vodáků, koupajících se i návštěvníků rekreačních zařízení.

Policejní preventistky v rámci projektu opakovaně navštěvují vodácké kempy, tábořiště, koupaliště a další frekventovaná místa u vodních ploch. Návštěvníkům rozdávají informační letáky a poskytují rady, jak se bezpečně chovat nejen při koupání, ale i při plavbě na lodích či paddleboardech. Také zdůrazňují, aby návštěvníci věnovali pozornost svým osobním věcem. Mimo to za zodpovězení několika otázek k tomuto tématu rozdávají různé preventivní předměty spojené s touto akcí, a to např. voděodolná pouzdra, pouzdra na brýle, plovoucí přívěsky na klíče, náplasti v pouzdru aj. Děti pak můžou obdržet různé hry k vodě.

Léto bývá každoročně spojeno s tragickými událostmi u vody. Preventistky vysvětlují lidem, že alkohol a voda nejdou dohromady – i malá dávka alkoholu může výrazně ovlivnit odhad, koordinaci i schopnost reagovat v krizové situaci. V rámci toho nabízejí alternativu v podobě nealkoholického piva, které dodal Český svaz pivovarů a sladoven v rámci projektu „Řídím, piju nealko pivo“. 

Do této akce jsou zapojeni policisté z pořádkové policie, policejní preventisté a zástupci Státní plavební správy. Celorepubliková akce je zaměřena na odhalování protiprávních jednání v souvislosti s řízením a provozem plavidel. Policisté z pořádkové police se zaměřují především na kontrolu vodní cesty, vodáků a vůdců malých plavidel, a zda před či během jízdy nepožili alkoholické nápoje nebo jiné návykové a psychotropní látky. Potkat je mohli návštěvníci dne 17. 6. 2025 na Sokolovsku a dne 21. 6. 2025 na vodní nádrži Jesenice, od Malé Všeboře až po hráz na motorovém člunu. Této akce se zúčastnila i profesionální rybářská stráž a Vodní záchranná služba ČČK Karlovy Vary – Jesenice. Policisté kontrolovali posádky rekreačních plavidel, doklady, které jsou potřeba pro provoz, tzn. průkazy vůdců malých plavidel a lodní osvědčení a také, zda nemají propadlé technické kontroly. Na Karlovarsku obdobná akce proběhne v srpnu. 

Mezi hlavní doporučení projektu Bezpečně u vody patří:

•    Nepřeceňujte své plavecké schopnosti.
•    Nikdy nevstupujte do vody pod vlivem alkoholu nebo drog.
•    Dohlížejte na děti – i u mělké vody může dojít k neštěstí.
•    Vždy mějte záchranné prostředky na dosah, zejména při plavbě na lodi.
•    Noste vesty – zvlášť děti a neplavci.
•    Sledujte aktuální počasí a výstrahy.
•    Respektujte pokyny záchranářů a značení.
•    Naučte se první pomoc při tonutí.
•    Neplavte do plavební dráhy a blízkosti plavidel.
•    Nekoupejte se v blízkosti jezu, přehrady či hráze.

Projekt se těší zájmu veřejnosti i provozovatelů kempů, kteří často s policií aktivně spolupracují a vytvářejí prostor pro preventivní akce. Cílem je nejen předcházet zbytečným úrazům a úmrtím, ale také upevnit povědomí o zásadách zodpovědného chování v letních měsících.

„Všem návštěvníkům vodních ploch děkujeme za důsledné dodržování bezpečnostních pravidel a přejeme příjemný pobyt u vody i na vodě," dodala na závěr policejní mluvčí Zuzana Churaňová.

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru