Čtvrtek 2. prosinec 2021
Svátek má Blanka

Karlovy Vary - V pondělí 18. října proběhla v brzkých ranních hodinách v Karlových Varech preventivní akce pod názvem „Vidíme se“, zaměřená na viditelnost chodců.

Policisté Krajského ředitelství policie Karlovarského kraje ve spolupráci s BESIP se zaměřili na chodce z přilehlých částí Karlových Varů, kteří cestou ze svých domovů na autobus chodí špatně osvětlenými místy. Každý den dochází na silnicích k vážným dopravním nehodám, přičemž příčinou může být i nedostatečná viditelnost. Při snížené viditelnosti jsou těmi nejzranitelnějšími právě chodci.

Cílem této preventivní akce je naučit chodce používat reflexní prvky. Pro svoji větší bezpečnost by měli chodci používat především reflexní materiály, díky kterým jsou viditelní v dostatečném předstihu a ostatní účastníci silničního provozu na ně mohou včas zareagovat. Reflexní prvky mohou za zhoršené viditelnosti snížit účast chodce na smrtelné nehodě až desetkrát.

Řadou testů bylo dokázáno, že pokud se na komunikaci pohybuje člověk, který má na sobě tmavé, například modré oblečení, je řidič schopen zaznamenat jej na vzdálenost 18 metrů. Lepší to je už například se žlutou barvou oblečení, kdy je chodec zaznamenán na vzdálenost 37 metrů, v bílém ho pak řidič vidí na 55 metrů. Ale ani tato vzdálenost není v noci na bezpečné vyhnutí se chodci dostačující. Chodci by proto vždy měli mít na svém oblečení nějaký prvek, který by je více zviditelnil.

K dispozici máme například fluorescenční materiály – ty zvyšují viditelnost za denního světla a za soumraku, ve tmě však svou funkci ztrácejí. Nejčastěji používanými barvami jsou jasně žlutá, zelená a oranžová. Výhodnější je použití reflexních materiálů - ty odrážejí světlo v úzkém kuželu zpět ke zdroji, a to až na vzdálenost kolem 200 metrů. Výrazně tak zvyšují viditelnost za tmy a za snížené viditelnosti. Reflexní materiál je v noci vidět na 3x větší vzdálenost než bílé oblečení a více než na 10x větší vzdálenost než oblečení modré.

Předměty z reflexních materiálů je nejlepší umístit ke konci rukávů, blízko ke kolenům a do úrovně pasu. Dětem pak můžete pořídit oblečení, které je již vybaveno prvky z reflexních materiálů, stejně jako jsou takto vybaveny již i školní brašny.

Jak zvýšit viditelnost chodců:

• Používejte reflexní a fluorescenční materiály a kombinujte je, abyste byli dobře vidět za světla i za tmy.
• Reflexní předměty umístěte nejlépe ke konci rukávů, blízko ke kolenům a do úrovně pasu.
• Dětem pořiďte oblečení, školní brašny a doplňky opatřené reflexními a fluorescenčními bezpečnostními prvky.
• Reflexní a fluorescenční předměty nejsou drahé. Nejrůznější přívěsky, nášivky, nažehlovací prvky, samolepky, pásky na ruku apod. pořídíte například v galanteriích.

Policisté společně s BESIPem připomněli chodcům několik těchto preventivních rad, jak být vidět a poté je obdarovali různými reflexními předměty jako např. fluorescenčními páskami, blikajícími odrazkami, reflexními blikajícími páskami, reflexními přívěsky a ženy mohly dostat reflexní střapec jako přívěsek na kabelku. Obdobné preventivní akce budou následovat.

Aktuálně

Lidé

Zajímavosti

Tipy na výlet

Komentáře

© 2012 - 2018 | E-mostecko.cz | Linelab.cz

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací