Neděle 23. únor 2020
Svátek má Svatopluk

ČR - Během srpna a září mohou lidé na více než 50 místech po celé České republice poznat zajímavý život létajících savců.

Třiadvacátý ročník Mezinárodní noci pro netopýry se koná na řadě atraktivních lokalit, jako jsou hrady a zámky, jeskyně, staré štoly či městské parky. Připraveny jsou večerní vycházky do přírody, zábavné hry pro děti, přednášky i ukázky moderních výzkumných metod. Nebude chybět ani možnost zblízka si prohlédnout netopýry vyskytující se na dané lokalitě nebo ochočené trvale hendikepované jedince.

„Netopýři se v Česku vyskytují nejen v lesích či ve volné krajině. Řada našich druhů žije v těsné blízkosti člověka. Často využívají půdy a sklepení historických budov, nalezneme je ale i v panelových a rodinných domech, v chatách a chalupách. Nevyhýbají se ani novostavbám. Je proto velmi důležité seznamovat širokou veřejnost se způsobem života a možnostmi nekonfliktního soužití s těmito pozoruhodnými živočichy. Každoročně konaná Mezinárodní noc pro netopýry je k tomu vynikající příležitostí,“ říká Daniel Horáček z České společnosti pro ochranu netopýrů, který je hlavním koordinátorem akce v ČR.

„Mezinárodní noc pro netopýry se těší velkému ohlasu dětí i dospělých. Jedinečnou šanci prohlédnout si zblízka tajuplné noční tvory si u nás každoročně nenechají ujít tisíce návštěvníků. Pestrý program zajišťují členové naší organizace ve spolupráci s pracovníky Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, Národního památkového ústavu, muzeí, nevládních organizací a řadou dalších lidí. Věříme, že tato setkání přispějí k lepší ochraně netopýrů, kteří s námi často bydlí pod jednou střechou,“ doplňuje Eva Cepáková z ČESON.

„Všech 27 druhů našich netopýrů odborníci pravidelně monitorují na zimovištích či v letních koloniích. Základní údaje o jejich výskytu tedy máme. Netopýří noc pro nás ale představuje šanci ukázat veřejnosti, co pro ochranu těchto vzácných létajících savců děláme. Budeme rádi, když nás lidé upozorní, pokud netopýry někde objeví. Svá pozorování mohou zájemci zaznamenat i prostřednictvím mobilní aplikace BioLog. Záznamy se pak objeví v Nálezové databázi ochrany přírody, kterou provozujeme,“ komentuje zapojení Agentury ochrany přírody a krajiny ČR do pořádaných akcí Karolína Šůlová.

Místa konání v Karlovarském a Ústeckém kraji

Zámek Kynžvart (okr. Sokolov)

V sobotu 24. srpna od 19:00 do 22:00 hod.

Program: hry pro děti, přednáška, odchyt netopýrů do sítí a vycházka sultrazvukovým detektorem.

Pořádají: ČSOP Kladská, AOPK ČR -RP Správa CHKO Slavkovský les, NPÚ -Správa státního zámku Kynžvart.

Kontakt: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., 602793922 (Přemysl Tájek).

 

Sokolov, Krásno nad Teplou - důl Jeroným (okr. Sokolov)

V pátek 30. srpna od 20:00 do 00:00 hod.

Program: přednáška s promítáním, ukázky výzkumu, odchytu a živých netopýrů, poslech hlasů, ukázka práce sultrazvukovým detektorem v terénu.

Pořádají: ČSOP Kladská, AOPK ČR -RP Správa CHKO Slavkovský les, Muzeum Sokolov.

Kontakt: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., 602793922 (Přemysl Tájek).

 

Zámek Valeč (okr. Karlovy Vary)

V sobotu 31. srpna od 19:00 do 0:00 hod.

Program: hry pro děti, přednáška s promítáním,ukázky odchytu, výzkumu a živých netopýrů, poslech hlasů, ukázka práce s ultrazvukovým detektorem v terénu

Pořádají: ČSOP Kladská, AOPK ČR -RP Správa CHKO Slavkovský les, NPÚ -Správa státního zámku Valeč.

Kontakt: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., 602793922 (Přemysl Tájek).

 

Krásná Lípa - areál Správy NP České Švýcarsko (okr. Děčín)

V pátek 6. září od 19:00 do 21:00 hod.

Program: drobné soutěže s netopýří tematikou pro děti, prezentace činnosti chiropterologů, ukázka vybavení, přednáška o životě a ochraně netopýrů.

Pořádají: Správa NP České Švýcarsko, České Švýcarsko, o.p.s.,ZO 33/08 ČSOP Netopýr Varnsdorf.

Kontakt: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., 737 276863 (Jakub Juda)

 

Aktuálně

Lidé

Zajímavosti

Tipy na výlet

Komentáře

© 2012 - 2018 | E-mostecko.cz | Linelab.cz

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací