Čtvrtek 26. květen 2022
Svátek má Filip

Karlovarsko - Vánoční idylka... Jak si ji představujete? Klasicky česky, tzn. za okny sníh a mráz, nebo naopak „jižansky“ (pravda, ládovat se českým vánočním cukrovím v letovisku řekněme na Floridě má také něco do sebe), či snad úplně jinak, např. v resortu na Měsíci, na Marsu? Poslední varianta je zatím mišn impasibl, prostřední je vzhledem k současným okolnostem poněkud nepohodlná (nemluvě o penězích) a co se první týče, o ní rozhoduje počasí. Otázku, zdali budou letošní Vánoce na sněhu, momentálně zodpovědět nelze. Štědrý den (a další svátky) je prostě ještě moc daleko. Ale jednu odpověď už máme: Bronzová neděle (která prý reprezentuje lásku, tak se milujme, s tečkou i bez) dokonale zimní nebude.

I tentokrát, než přejdeme k samotné předpovědi, tu máme omáčku v podobě ohlédnutí se za minulostí. Jak bylo avizováno, do povětrnostních podmínek v naší zemičce zkraje tohoto týdne promluvila dvojice relativně hlubokých tlakových níží: Christian a Daniel. Christian byla o něco horší, ostatně udeřila silou hurikánu třetí kategorie. Že je to blbost? Na stanici na Sněžce byl naměřen náraz větru o rychlosti až 180 km/h a tak rychle vítr fouká v hurikánech třetí kategorie, konkrétně rychlostí 178 až 208 km/h. Ale ano, v případě hurikánů se jedná o průměrnou minutovou rychlost větru, nikoli nárazovou. Přesto, hukot na hřebenech Krkonoš byl. Na vrcholcích Krušných hor vítr dosahoval v nárazech rychlosti nanejvýše 80 až 90 km/h, což je ale taky dost.

Titulek mluví o sněžení. Lže?

3. prosince: Plus minus do západu slunce malá, resp. žádná oblačnost, takže po dlouhé době zase vitamin S (jako Slunce, chápete). Pak se od západu přiženou mraky, čili máte-li teleskop, bude Vám k... Srážky nepřekvapivě žádné. Nejvyšší odpolední teploty okolo -1 až 3 °C.

4. prosince: Prakticky po celý den oblačno až zataženo. Asi jen zataženo. Zkrátka hnusně. Tedy, bude sněžit, tudíž jak se to vezme. Nejvíce sněhu podle všeho napadne na Šumavě a na západě Bavorska, to jen tak pro informaci. Co se severozápadních Čech týká, i ty se dočkají sněhových vloček. A až do (pozdních) odpoledních hodin se objeví i v nejnižších polohách. Vlastně je velmi reálné, že se některá místa dočkají prvního poprašku zimy 2021/22, potažmo Vánoc. Pozor. Potom se v horní části troposféry oteplí, byť jen přechodně, z čehož plyne hrozba mrznoucího deště. Naštěstí máme hlavy a v nich kvantové počítače na biologické fázi, a proto nás počasí nepřekvapí, že? Nejvyšší odpolední teploty okolo -1 až 3 °C (nejtepleji bude večer, a sice až okolo 4 °C), nejnižší ranní teploty kolem -2 až -6 °C.

Mikuláš: Svátek soudruha svatého Mikuláše sice připadá na 6. prosince, ale s andělem a čertem chodí již 5. prosince. Pro větší mikulášskou osvětu si pusťte Anděla Páně 2. Neděle nebude žádná hitparáda. Mraků až až, přestože odpoledne/večer by se dočasně mohlo vyčasit na polojasno až skoro jasno, případně až jasno. Srážky jen ojediněle ve formě přeháněk, na horách sněhových, níže smíšených/dešťových. Nejvyšší odpolední teploty okolo 1 až 5 °C, nejnižší ranní teploty kolem 2 až -2 °C.

6. prosince: Velká oblačnost, na horách s občasnými sněhánkami. Jinde moc nezasněží, a to kvůli srážkovému stínu Krušných hor. Nejvyšší odpolední teploty okolo -2 až 2 °C, nejnižší ranní teploty kolem 0 až -4 °C.

Dlouhodobé výhledy počasí (nemající v praxi žádný význam) aktuálně nejsou nejlepší. Třeba v úterý 14. prosince, deset dnů před Štědrým dnem, by mělo být až okolo 13 °C. Je to plácání do větru, ale asi pro jistotu počítejme s tím, že i letos budeme o bílých Vánocích snít.

Aktuálně

Lidé

Zajímavosti

Tipy na výlet

Komentáře

© 2012 - 2018 | E-mostecko.cz | Linelab.cz