Co se stane, když přijde blackout: Žádná televize, mobily, topení. Do bytů tečou kanály, nikdo nás už nechrání
Bude pokračovat cesta, kterou lidstvo došlo až do tohoto bodu, nebo může přijít zlom? Ilustrační foto
Zajímavosti

ČR - Blackout v Česku znají jen obyvatelé malých vsí, když přeruší dodávku elektřiny stromy spadlé na el. vedení. Přede dvěma lety by nereálně znělo, že budeme nosit roušky, nebo sedět ve svém okrese. Nereálné bylo před osmi lety obsazení Krymu i současná válka na Ukrajině. Co je čím dál reálnější, je představa blackoutu. Hrozí v zimě a v létě při maximálním odběru ze sítě kvůli topení či chlazení. Naopak hrozí při přetížení sítí z maximální výroby obnovitelných zdrojů, ke kterým se upírá Evropa prostřednictvím své Zelené dohody. Jejich produkce se dá těžko předvídat, na rozdíl například od výroby uhelných elektráren, která je na počasí nezávislá. Další příčinou jsou války, terorismus, požáry a povodně.

Co by se dělo při blackoutu, a dá se na něj připravit? Oslovili jsme Martina Bareše z firmy Offroadsafari z Mostecka. Pořádá výlety industriální krajinou, nově mezi ně přidal i takzvaný Blackout survival, základy krizové připravenosti. Pro náš server popisuje možné scénáře vývoje ve společnosti, která by přišla o elektřinu.

Co se dá očekávat

„Nejvíc postižený bude městský člověk. Konec zábavy zejména pro děti a z toho plynoucí ohromný stres jejich i rodičů. Žádná televize a Netflix, žádné hry. V prvních dnech funguje mobilní datové připojení, ale PC a wifi nepůjde. Později ani data ani telefonní hovory. Nefunguje výtah, nefunguje ústřední topení. Byty v zimě chladnou v řádu desítek hodin. V pátém patře paneláku si prostě nezatopíte a vodu donesete jedině na zádech. Zastaví se dodávky tekutých paliv pro vozidla i topení. Lednice a mrazáky „povolí“ v řádu desítek hodin.

Má smysl sníst vše co se rychle kazí a nechat na později trvanlivé potraviny. Zásadním problémem bude dodávka pitné vody. Majitele vrtů a studní závislých na čerpadle mají také problém. V teplých měsících může být nedostatek i vody povrchové. Voda v potocích a řekách bude brzo kontaminována kvůli nefunkčním čističkám. Zastaví se také sací kanalizace, může docházet k tomu, že se splašky dostanou kanalizací na ulici případně do níže položených bytů. V jisté výhodě budou obyvatelé například z pod Krušných hor, tam je dostatek pramenů a potoků, nad nimž není zemědělství, průmysl ani lidská sídla a voda bude v dobré kvalitě dostupná. Jen se pro ni musí dojít za špatné bezpečnostní situace.

Návrat do 19. století, kdy lidé neměli elektrický proud, pro nás už není možný. Nemáme kozu, krávu a prase, i slepice mizí. Nemáme studně a kašny ve městech ani koně a parní železnici.
Armáda a policie se semkne kolem kritické infrastruktury a politické reprezentace, hmotných rezerv, vojenských objektů atd. Na udržení bezpečnosti v ulicích ani v dopravě příslušníci nezbydou.

Jak se připravit?

Vyplatí se mít v knihovně tituly doktora Václava Cílka Tři svíce za budoucnost a Ruka noci podaná. Jsou věnované „něžnému preperství“ tedy přípravě na krizové situace. Offroadsafari začalo nabízet kurz krizové připravenosti na svém webu.

Velkým rizikem je v současnosti snaha Dětí země k uzavření uhelné elektrárny Chvaletice. Která jediná v Pardubickém kraji dokáže najet výrobu elektrické energie „ze tmy“ a s výkonem 820Mwh přestavuje více než 6% produkce elektřiny v ČR. Naštěstí i někteří ekologičtí aktivisté sledují zpravodajství a své požadavky mírní.

Velkým rizikem je energetická nesoběstačnost. Tu můžeme sledovat v přímém přenosu v Německu. Tamní vláda nemůže zastavit nákup plynu z Ruska, protože by minimálně v krátkodobém horizontu ohrozila energetickou stabilitu vlastní země. Tím však přímo sponzoruje Putinovu válku proti Ukrajině.

V každém případě bychom měli naše politiky žádat o rozvahu a zodpovědnost. Je v našem zájmu mít dostatek stabilních energetických zdrojů na našem území a pokud možno alespoň částečně pod kontrolou českých společností a státu. Budoucnost není fosilní, ale v současnosti se držme jistoty. Přece neopustíme byt, dokud nepostavíme dům!“

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru